Skleněné konvice: Historie konvic - králů


Na stáži ve Skotsku v roce 1995 jsem hodně cestovala a objevovala stará pohřebiště a mohutné menhiry, kterými je Skotsko poseto. Okouzlily mne také staré náhrobní kameny a jejich ornamenty. Na jednom pohřebišti jsem si texturu několika kamenů obtiskla do keramické hlíny a ve škole v Glasgow (Glasgow School of Art) jsem destičky z hlíny vypálila v peci a z takto vzniklé matrice získávala znovu pozitiv. S těmito otisky jsem pak dále volně pracovala a použila je na povrch mohutných konví inspirovaných skotskou přírodou, lidmi i starou kulturou.

Na své cestě k Severnímu moři jsem navštívila jedno staré hradiště, kde kdysi vládl král Fergus Mor v zemi zvané Daldriada. Pak na cestách po severních ostrovech Skotska - Skye, Lewis a Harris mi jména vesnic v "Gaelic language" připomněla poetické a přitom důstojné jméno Ferguse Mora a jeho království Daldriadu. Zaznamenávala jsem si je a později z nich sestavila jména fiktivních králů a jejich království. Možná je například "Morven" nebo "Mhór" jenom "Lhota" a "Dařbujánov", ale v mém světě králům sluší.

Po návratu domů po nějakém čase se mi vše v hlavě rozleželo a já jsem své konvice - krále - udělala ze skla, osedlala, přidala jim kola a dopřála jim vydat se na jejich vlastní cesty.


Jména všech šesti králů:

  • Fergus Mor of Daldriada
  • Ardcharnich Str?lamas of Coalacrain
  • Baile Akien of Dail Mor
  • Scarasta Mhór of Rathat Grinnibhat
  • Morven Clai Moor of Ptarmigan
  • Barabas an Clachan of Kilmur
Index -> skleněné sochy -> skleněné konvice